Człowiek – twór przyrody czy coś więcej?

Cena: 25.00 PLN
szt.

Wydawnictwo: Płocki Instytut Wydawniczy
Autor: ks. Tadeusz Kuczyński
ISBN:978-83-63012-99-1
Rok wydania: 2015
Format:B5
Liczba stron: 254
Oprawa miękka

„Człowiek – twór przyrody czy coś więcej?” to pozycja popularnonaukowa, napisana z perspektywy realistycznej antropologii. Jej walorem jest podjęcie aktualnej dziś problematyki i sposób jej przedstawienia – zakorzeniony w antropologii klasycznej, a zarazem wsparty najnowszą literaturą – oraz komunikatywny język. Ks. dr Tadeusz Kuczyński charakteryzuje i ocenia złożoną panoramę koncepcji człowieka, wnikając w bogate dziedzictwo historii filozofii (także nowożytnej i współczesnej) i podejmując dyskusję z różnymi jej reprezentantami, ich stanowiskami i ideami przenikającymi w różny sposób także do światopoglądu ludzi współczesnych.

Autor nie ulega domniemanemu urokowi nauk przyrodniczych, które mówią dziś wiele na temat człowieka. Świadom nieprzekraczalnych granic nauk szczegółowych, nie tylko opowiada się za odrębnością człowieka wobec świata biologii, lecz odpowiada także na pytanie o podstawy tej odrębności: wskazuje i obszernie omawia wiele swoistości człowieka, między innymi charakterystyczny, właściwy tylko człowiekowi, sposób poznania rzeczywistości, podmiotowość ludzkich działań, wytwory kultury w jej poszczególnych sferach czy fenomen wolności osobowej.

Uważny czytelnik dostrzeże bogate doświadczenie intelektualne Autora. W książce obecne są liczne elementy polemiki z nieuprawnionymi, materialistycznymi czy spirytualistycznymi interpretacjami wyników nauk szczegółowych, z wieloznacznym traktowaniem takich pojęć jak: umysł, dusza, ciało, oraz ich wzajemnych relacji. Złożona argumentacja dotyka wielu istotnych problemów antropologii, jak np. podstaw nurtów ekologicznych, zagadnienia celowości w biologii, czy postkartezjańskich podmiotowych schematów wyjaśniania fenomenu człowieka.

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634