Czysta miłość. Q&A dla młodzieży
Wydawnictwo: W Drodze
Autor: Jason Evert
ISBN: 978-83-7906-343-7
Format:
Ilość stron: 96
Wydanie: styczeń 2020r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Jak mam znaleźć miłość? Kto by chciał czekać z seksem do małżeństwa? Czy nie jest tak, że każdy to robi? Jeżeli nie zamierzamy uprawiać seksu, to jak daleko możemy się posunąć? To tylko kilka przykładowych pytań, z którymi na co dzień boryka się młodzież. Na ich podstawie Jason Evert napisał poradnik, którego celem jest pomoc nastolatkom w odnalezieniu drogi do czystości, obalenie serwowanych wokół półprawd i mitów na temat taniego szczęścia.
Dzięki formule konkretnych pytań i krótkich, ale wyczerpujących odpowiedzi (Q&A), młody człowiek ma szansę zostać bezpiecznie przeprowadzony przez charakterystyczne dla okresu dojrzewania zawirowania, by finalnie znaleźć, zbudować i utrzymać związek zbudowany na prawdziwej miłości.
Czystość to powiedzenie „TAK” czemuś pozytywnemu, w opozycji do „NIE” – dla niedozwolonego seksu. Wybór wydaje się oczywisty.
Ta niewielka objętościowo książeczka posiada wielką moc. Powinien po nią sięgnąć każdy nastolatek, ale także jego rodzice, wychowawcy, a także duszpasterze.
Jak pisze autor: „Seks powinien być wspaniałym darem, więc łatwo można się zmęczyć, słuchając o chorobach i wskaźnikach niechcianych ciąż u nieletnich. Jeżeli jesteś gotowy na inne podejście i chcesz, aby ten dar był tak wspaniały, jak powinien być, zapraszam do lektury”.
Odpowiadając zaś na pytanie czym jest czystość? mówi: „Czystość to cnota (podobnie jak odwaga lub uczciwość), która odnosi się do ludzkiej seksualności. Oznacza uporządkowanie seksualnych pragnień, zgodnie z wymaganiami prawdziwej miłości. Kiedy na przykład kogoś kochasz, to robisz wszystko, co konieczne, aby chronić tę osobę przed krzywdą, i będziesz skłonny do heroicznych poświęceń dla jej dobra. Czystość oznacza przyjęcie takiej właśnie definicji miłości i zastosowanie jej w sprawach seksu. Niektórzy myślą, że czystość oznacza po prostu życie bez seksu. Taki wybór należałoby nazwać raczej abstynencją: koncentrowaniem się na tym, czego nie należy robić i czego nie wolno mieć. Czystość natomiast skupia się na tym, co można robić i mieć teraz: na stylu życia, który przynosi wolność, szacunek, pokój, a nawet romans – bez żalu. Ponieważ z czystością wiąże się cnotliwość i samokontrola, to niektórzy ludzie myślą, że oznacza ona seksualną represję. Przeciwnie, ona uwalnia dwoje ludzi z samolubnej postawy traktowania siebie przedmiotowo i dzięki temu czyni ich zdolnymi do prawdziwej miłości”. (fragmenty książki)
Wstecz