Dominikanie w Toruniu od XVI do XIX wieku

Cena: 49.00 PLN
szt.

Wydawnictwo Esprit
Autor:Łukasz Myszka
ISBN: 978-83-64647-03-1
Format: 165x235mm
Rok wydania: 2015
Stron: 560
Oprawa broszurowa ze skrzydełkami

Katolicki zakon w protestanckim mieście

DOMINIKANIE W TORUNIU
Dominikański klasztor w Toruniu był jednym z większych i bardziej znaczących w całej polskiej prowincji dominikańskiej. W zasięgu jego oddziaływania duszpasterskiego znalazła się nie tylko ludność miejska, lecz również okoliczna szlachta (szczególnie w XVII i XVIII w.) oraz chłopstwo. Niniejsza monografia ukazuje funkcjonowanie i działalność toruńskiego klasztoru w czasach nowożytnych, przedstawiając je na tle sytuacji wyznaniowej miasta, które w połowie XVI w. stało się w dużej mierze protestanckie. Szczegółowo omawia skład osobowy konwentu, sprawy gospodarcze, religijne (szeroką działalność duszpasterską), relacje z protestanckim mieszczaństwem Torunia, obecność dominikanów w podtoruńskim Kaszczorku oraz ostatnie lata ich działalności i kasatę.

ŁUKASZ MYSZKA (ur. 1981), doktor historii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2011). Autor m. in. Monografii pt. Gmina Nowa Wielka Wieś. Z dziejów samorządu  terytorialnego – do 2002 roku (Bydgoszcz, 2006). Nauczyciel historii w IX Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Żonaty, ma dwójkę dzieci.

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634