Kościół a naród i państwo w perspektywie 1050. rocznicy chrztu polski

Cena: 39.00 PLN
szt.

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe KUL Lublin
Autor: (red.) ks. J. Krukowski, ks. M. Sitarz
ISBN: 978-83-7306-780-6
Format: B5
Ilość stron: 268
Wydanie: wrzesień 2017

Niniejsza publikacja ukazuje konsekwencje chrztu pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I (966 r.) dla trzech wspólnot ludzkich odmiennego typu – Kościoła, Narodu i Państwa – w wymiarze historycznym i współczesnym. Teraźniejszość bowiem ma korzenie w przeszłości.

Chrzest Mieszka I oznaczał legitymizację Państwa, którego był władcą, we wspólnocie chrześcijańskich państw Europy oraz wytyczenie istotnego kierunku jego rozwoju na dalszą przyszłość. Wszakże w dziejach Narodu polskiego były okresy tragiczne, w których był on pozbawiony suwerenności przez obce reżimy dążące do narzucenia ludności innego wyznania bądź ideologii ateistycznej. Kościół zaś podejmował współdziałanie z Narodem w dążeniu do zachowania tożsamości kulturowej i odzyskania suwerenności politycznej.

Po upadku totalitaryzmu komunistycznego i odzyskaniu przez Naród suwerenności zainicjonowany został proces integracji Polski z UE na fundamencie wartości chrześcijańskich. Niestety, Unia obecnie odcina sie od chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. W tym kontekście potrzebna jest głębsza refleksja nad przyszłością Polski i rolą chrześcijan w tym procesie. Lektura tej publikacji może byc w tym pomocna.

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634