Od Paryża do Irkucka… i dalej. Niecodzienne przypadki Polaków okresu niewoli narodowej

Wydawnictwo: KUL
Autor: (red.) A. Barańska, E. Niebelski
ISBN: 978-83-7306-770-7
Format: A5
Stron: 324
Wydanie: wrzesień 2017

Zawarte w książce teksty obejmują chronologicznie lata naszej niewoli. „Podróżujemy” z bohaterami od zachodniej Europy po wschodnie rubieże Imperium Rosyjskiego – a także na kontynenty obu Ameryk – co w tytule znalazło odzwierciedlenie w przywołaniu dwóch miast: Paryża i Irkucka. Autorzy starali się oddać skomplikowane losy Polaków w momencie, gdy Ojczyzna była tylko w sercach, a o jej wolność przyszło walczyć, niekoniecznie z bronią w ręku.

Z recenzji dra hab. Janusza Pezdy

[…] mamy tu m.in. szkic poświęcony arystokracie, chciałoby się powiedzieć „pana z panów”, Józefowi Potockiemu, wyprawiającemu się na wschód, ostatecznie aż do Indii, po konia reproduktora, mającego uszlachetnić rodzimą hodowle arabów, który jednak ani na chwilę nie zapomina o swych innych pasjach – „równie pańskich” jak on sam. Z drugiej strony, na antypodach ludzkiego doświadczenia należałoby postawić Wilhelma Buszkata, zesłańca syberyjskiego, późniejszego skutecznego uciekiniera, którego droga do wolności wiodła nie tylko przez niewyobrażalne cierpienie, ale i przez konieczność odnalezienia się na samym dnie społecznym carskiej Rosji.

Z recenzji dra hab. Rafała Żebrowskiego

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634