POTĘGA NEMREGU

Cena: 44.00 PLN
szt.

Wydawnictwo Biblos
Autor: Anna Kościółek
ISBN: 978-83-7793-452-4
Format: A5
Stron: 630
Wydanie: 2016

Na pierwszy plan ostatniej opowieści z Orlej Wyspy wysunęła się Nerisa, córka Leandry i Jarema, tłumaczka Świętej Mowy. W związku z odczuwanym przez siebie kryzysem powołania zaangażowała się w próbę wyjaśnienia, czym jest Potęga Nemregu, na ślad której trafiła w namiętnie przez siebie czytanych zwojach ze świątynnej biblioteki. Wyczuwając, że bez zgłębienia jej tajemnic nie ma szans na prawdziwie szczęśliwe życie, rozpoczęła poszukiwania, w których ważną rolę odegrało uczucie, jakie zakiełkowało między nią a Karimem, łowcą i znawcą gwiazd z Kajfasu. Rozwój ich miłości został przedstawiony na tle dalszych zmagań między Aru Zanem a Rot Usem, wobec których Wodzowie osad i ich mieszkańcy nie mogli pozostać obojętni. Poczuli się wezwani, aby przeciwstawić się siłom zła, tym razem reprezentowanym przez przybysza ze Starego Lądu, Dorona, który do brzegów Orlej Wyspy dobił wraz z Gradią – dziewczyną fascynującą w swojej zagadkowości – i… z kimś jeszcze.

Czytelnik Zwojów z Orlej Wyspy przyzwyczaił się już, że świat wykreowany przez Annę Kościółek nie jest wyłącznie wytworem wyobraźni. Jej powieści – jak każde szanujące się dzieło literackie, bez względu na to, jakie genre reprezentuje – są zakorzenione w świecie ich autora i czytelników. I to w dwojakim sensie: zarówno jako komentarz do tego, co się aktualnie dzieje za oknem (a w sensie szerszym – za szybą ekranu telewizora, będącej oknem na sprawy naszej globalnej wioski), jak i jako diagnoza kultury znajdującej się już od dłuższego czasu w fazie zasadniczych przemian. Jest to świat pogrążający się w chaosie. Społeczno-polityczne napięcia związane z kryzysem imigracyjnym to tylko zewnętrzne objawy wewnętrznej choroby trawiącej kulturę współczesną, odcinającą się od swoich biblijnych korzeni, co sprawia, że przestaje ona pełnić funkcję humanizującą. Wyparcie się przez Europejczyków swojej kulturowej tożsamości sprawia, że tak łatwo ulegają oni ideologiom, które, głosząc hasła wyzwolenia od wszelkich ograniczeń, czynią z nich niewolników własnych słabości i ofiary cudzych manipulacji. Proces ten postępuje tym szybciej, im bardziej wrogie człowiekowi ideologie są w stanie wmówić mu, że są efektem naukowego, a więc z ich punktu widzenia jedynego słusznego spojrzenia na świat. Towarzyszenie Nerisie w próbach odpowiedzi na pytanie, co kryją tajemnice Potęgi Nemregu, staje się więc w gruncie rzeczy podróżą do źródeł kultury, z których bije ocalająca moc.

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634