WIERZĘ W BOGA JAK ROZUMIEĆ PRAWDY WIARY

Cena: 17.00 PLN
szt.

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
Autor: ks. Krzysztof Guzowski, ks. Grzegorz Barth
ISBN: 9788375481297
Format: 135x200mm
Stron: 148
Rok wydania: 2013
Oprawa miękka

Niejednokrotnie słyszałem stwierdzenie: „każdy człowiek w coś wierzy”. Wyraża ono powszechne przekonanie, że trudno jest żyć bez wiary w jakiś wyższy porządek życia, niepodlegający kaprysom ludzkiej woli. Bez wiary w to, co stałe i uporządkowane, człowiek nie odnalazłby sensu życia. Czy taka wiara jest już wiarą chrześcijańską? Nie. Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy wiarą w jakieś ideały, np. w lepszą przyszłość ludzkości, w dobrodziejstwo techniki, w istnienie świata duchowego, a wiarą w Boga objawionego. Kiedy człowiek sam decyduje o tym, w co wierzy, a co odrzuca z objawienia, to sprzeciwia się samemu Bogu i wchodzi na drogę błądzenia. Dlatego Kościół już w pierwszych wiekach swego istnienia definiował w postaci krótkich formuł jak i w co należy wierzyć, chroniąc tym samym wspólnoty przed rozłamami i konfliktami. Formuły te nazywane są Credo (słowo to po łacinie oznacza wierzę) albo Symbolem Apostolskim, gdyż symbol z natury jest tym, co łączy, a Symbol Apostolski streszcza i syntetycznie wyraża wiarę apostołów.

Specyfikę wiary chrześcijańskiej wyrażają nie tylko prawdy zawarte w Credo, lecz także sposób, w jaki się modlimy. Chrześcijanin, który wierzy, że Bóg jest najlepszym i najczulszym Ojcem, że objawił nam swoją miłość przez swego Syna i cały czas działa w nas przez Ducha Świętego, modląc się, uznaje bliskość Pana Boga i stale poddaje się Jego prowadzeniu. Modlitwa pomaga człowiekowi wierzącemu całkowicie zmienić swoje życie; chrześcijanin, który się modli, nie koncentruje całej uwagi na sobie, lecz na Chrystusie. W czasie modlitwy uświadamia sobie swoją słabość, a także wyraża potrzebę mówienia o sobie dobremu Bogu. Modlitwa najczęściej przybiera charakter prośby lub podziękowania. W taki sposób, właśnie na modlitwie, buduje się relacja dziecięctwa chrześcijanina w stosunku do Boga. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wiarą a modlitwą: im więcej wiemy na temat Pana Boga i Kościoła, tym bardziej podczas modlitwy uczymy się kochać Boga i bliźniego.

Niniejsza książka, stworzona przez Doktorantów Instytutu Teologii Dogmatycznej KUL, stanowi rodzaj przewodnika, służącego pogłębieniu znajomości poszczególnych prawd wiary, zawartych w Składzie Apostolskim. O tym, że taka pomoc jest potrzebna, przekonuje nas Ojciec Święty Benedykt XVI, który inaugurując Rok Wiary w Kościele katolickim, chciał, aby wszyscy katolicy umocnili swoją wiarę i by – przez osobiste świadectwo – pomogli powrócić błądzącym do kochającego Boga. Znajomość wiary chrześcijańskiej umacnia także więzi poszczególnych wiernych z Kościołem. Zarówno wiara osobista, napełniona zaufaniem do Boga, jak i wiara Kościoła, która jest Źródłem jedności pomiędzy wierzącymi, pozwala ludziom wierzącym zobaczyć obecność Pana Boga w ich życiu i radować się Jego miłością. Ufamy, że niniejsza publikacja pomoże P. T. Czytelnikom odkryć z radością, że wszystkie prawdy wiary chrześcijańskiej są drogowskazami służącymi temu, by życie ludzkie przeżyć mądrze i pobożnie.

ks. Krzysztof Guzowski

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634