Proces małżeński skrócony przed biskupem

Cena: 25.00 PLN
szt.

Wydawnictwo: Płocki Instytut Wydawniczy
Autor:ks. Wojciech Góralski
ISBN:978-83-65397-47-8
Format:A5
Liczba stron: 214
Wydanie:styczeń 2017
Oprawa miękka

Jednym z najbardziej żywotnych obszarów prawa kanonicznego jest prawo rodzinne i małżeńskie: tak materialne, jak i procesowe. To ostatnie obejmuje dziedzinę procesów małżeńskich, głównie dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa. Ukształtowane w średniowieczu regulacje prawne w tym zakresie ulegały wielokrotnie zmianom zmierzającym przede wszystkim do uproszczenia odnośnych procedur oraz ułatwienia wiernym dostępu do kościelnego wymiaru sprawiedliwości w tak szczególnej materii.

W ów wielowiekowy proces rozwoju ustawodawstwa kościelnego wpisuje się niedawna inicjatywa papieża Franciszka, który – zachęcony przez Synod Biskupów w 2014 roku – dokonał dzieła znaczącej reformy procesów o nieważność małżeństwa. Ogłoszony przezeń 8 września 2015 roku List apostolski Mitis Iudex Dominus Iesus (dla Kościoła Łacińskiego) stanowi milowy krok na drodze prowadzącej do szybszego poznawania prawdy o konkretnych małżeństwach, których ważność kwestionują sami małżonkowie.

Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań nowego dokumentu papieskiego szczególną uwagę przyciąga całkowite novum w postaci prezentowanego w niniejszej publikacji procesu małżeńskiego skróconego przed biskupem.

Wstecz

Lokalizacja

Newsletter

Korzystając z newslettera Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez newsletter) . Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych , możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma: NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Kontakt

NOTUS Hurtownia Książek Katolickich
25-324 Kielce, ul. Legnicka 28

Numery telefonów:

41 369 17 60
508 493 634